Povijest škole

Osnovna škola Cetingrad je osnovana 1891. godine, a do danas je promijenila nekoliko naziva:

Pučka škola – od 1891. – 1945. godine
Osnovna četverorazredna škola – 1945. – 1951. godine
Osnovna peterorazredna škola – 1951. – 1955. godine
Osnovna osmogodišnja škola – od 1955. godine

Nastava se u početku odvijala u nekoliko zgrada u središtu Cetingrada, da bi se 1966. godine izgradila nova školska zgrada. Do 1991. godine rad je bio organiziran u dvije smjene i škola je u svom sastavu imala sljedeće područne škole:

PŠ Kruškovača – osmorazredna
PŠ Sadikovac – četverorazredna
PŠ Batnoga – četverorazredna
PŠ Tatar Varoš – četverorazredna
PŠ Gnojnice – četverorazredna
PŠ Maljevac – četverorazredna

Područne škole Gojkovac i Ruševica su prije 1991. godine prestale s radom jer nije bilo djece.

Zbog Domovinskog rata škola je imala prekid rada od 2. listopada 1991. do 1. listopada 1996. godine.

Većina prognanog pučanstva općine Cetingrad živjela je u Karlovcu gdje je u zgradi Osnovne škole Grabrik osnovana Osnovna škola Slunj. U njoj su bili zaposleni učitelji iz Cetingrada, Rakovice i Slunja te su je polazili učenici spomenutih općina nastanjeni u Karlovcu.

OŠ Cetingrad je u ratu granatirana i uništena, a Matične knjige nisu spašene. Zgradu je po završetku vojno-redarstvene operacije Oluja obnovilo resorno ministarstvo i opremilo ju najnužnijim namještajem i nastavnim sredstvima te pomagalima. U daljnjem opremanju Škole i uređenju okoliša sudjelovali su mnogi dobročinitelji: Grad Kastav i župa Kastav, Hrvati iz Amerike i Australije, Osnovna škola iz Umaga, sestra Antonieta Petrosini iz Hrvatskog Caritasa – talijanska sekcija, Općina Cetingrad, obrtnici iz općine i mnogi drugi.

Godine 1996. OŠ Cetingrad ponovno započinje raditi, a godine 2003. obnovljena je Područna škola Maljevac koja je radila do 2023. godine.

Ravnatelji škole:

1996. – 2000. gospođa Mirjana Pavlinović (učiteljica razredne nastave)
2000. – 2005. gospodin Matija Stepić (učitelj hrvatskog jezika i povijesti)
2005. – gospođa Zorka Cindrić (učiteljica razredne nastave)