Datum objave: 16. veljače 2024.

Dan sigurnijeg interneta

U našoj školi smo i ove godine obilježili Dan sigurnijeg interneta sa nekoliko radionica i aktivnosti na nastavi informatike i u školskoj knjižnici. Učenici razredne nastave su razgovarali o online okruženju u kojem borave s fokusom na igranje online igrica. Upozorili smo jedni druge i na negativne strane koje nam se mogu dogoditi tijekom igranja i komuniciranja u igricama. Važno je da znamo prepoznati takvo ponašanje i pravodobno reagirati ukoliko dođe do takvih situacija. Na radionici smo nacrtali svog internetskog junaka koji nas je savjetovao kako možemo povećati svoju sigurnost na internetu tijekom igranja igrica i komuniciranja s drugima.

Učenici predmetne nastave su navodili svoja iskustva sa online izazovima kojih je sve više dostupno na internetu. Iako je većina učenika svjesna opasnosti koji ti izazovi uzrokuju, nikad nije suvišno upozoravati i osvještavati djecu i mlade kako bi razvili osjećaj osobne odgovornosti i ne uključivali se u takve prilike. Kroz radionicu smo igrali jednu društvenu igru koja nas je uspješno vodila do cilja samo ako na našim preprekama znamo ispravno postupiti tj. sigurno se ponašati na internetu. Učenici predmetne nastave sudjelovali su i na radionicama o pravilima ponašanja  internetu,  digitalnom tragu  i kritičkom promišljanju o vijestima na internetu u školskoj knjižnici.