Datum objave: 12. prosinca 2023.

European Christmas Tree Decoration Exchange 2023

„European Christmas Tree Decoration Exchange 2023“ projekt je International Durham saveza iz Ujedinjenog Kraljevstva, a čine ga predstavnici Durham County Council, Durham University, Culture Durham, Durham Sport, Durham Youth Council, Business Durham, New College Durham, Crook Primary School i Belmont School.
Njihov cilj je ponuditi djeci i mladima u Ujedinjenom Kraljevstvu i državama Europe bez obzira na sklonosti i interese, mogućnosti učenja, razumijevanje drugih, razvoj vještina, samopouzdanja, povezivanje sa drugim ljudima diljem Europe kako bi obogatili svoje živote i živote drugih.
Projekt je započeo 2018.g. Naša se škola prvi put uključila u projekt školske godine 2021./2022.  i sada već treću godinu zaredom razmjenjujemo ukrase sa školama diljem Europe.

U petak, 1. prosinca 2023. godine, nakon što smo primili svih 24 poklona (božićnih ukrasa), učenici od 5. do 8. razreda, sudionici projekta, ukrasili su božićno drvce u holu škole te uredili pano  čestitkama i brošurama.
Materijale koje smo primili iskoristit ćemo na satovima Geografije, Povijesti, Sata razrednika i Engleskog jezika kako bi se bolje upoznali sa drugim kulturama i običajima vezanim uz Božić.

Koordinator projekta za Osnovnu školu Cetingrad, Renata Bahorić

Više o projektu pročitajte pod “opširnije”.

Ove je godine u projekt uključeno 364 škola. Škole su organizirane u skupine od 25 škola. Naša škola je u 6. skupini sa školama iz Španjolske, Italije, Litve, Grčke, Rumunjske, Francuske, Njemačke, Austrije, Češke.
Zadatak je bio izraditi ukras za božićno drvce od prirodnog materijala i poslati ga školama u svojoj skupini, dakle na 24 adrese što je financirano od strane koordinatora projekta za Karlovačku županiju, „Europa Direct Karlovac“. Uz ukras, snjegović izrađen od drveta agacije i bor, izrađen od drvca i konopa, učenici su izradili i božićne čestitke sa prigodnim željama.
Naš rad tijekom projekta objavljivali smo na Facebook stranici European Christmas Tree Decoration Exchange 2023.
Uz sve navedeno, uradili smo i Powerpoint prezentaciju u kojoj smo predstavili našu domovinu, školu, mjesto Cetingrad i opisali božićne običaje u našoj zemlji kao i tijek izrade ukrasa. U izradi prezentacije, veliki doprinos dala je i učiteljica 1. razreda, Ivana Palaić. Prezentacija je poslana online, na e-mail adrese škola u našoj skupini.