Datum objave: 6. svibnja 2024.

Posjet školi u Oberwartu

Učenici od 5. do 8. razreda OŠ Cetingrad, 03. svibnja 2024. godine, posjetili su učenike u Zweisprachige BundesGymnasium u Oberwartu u Austriji. Suradnja sa školom započela je u školskoj godini 2022./23. Održani su online satovi kroz koje su se učenici upoznali, stjecali znanja o kulturnoj baštini, upoznali povijest gradišćanskih Hrvata te imali priliku govoriti njemačkim i hrvatskim jezikom. Satovi su bili korisni, ali veće uzbuđenje i puno dojmova donio je posjet učenika iz Oberwarta, 2. lipnja 2023. godine, u našu školu u Cetingradu . Naravno, naši učenici bili su još uzbuđeniji prilikom planiranja i posjeta u Oberwart koji je realiziran zahvaljujući Općini Cetingrad, koja je osigurala sredstva za prijevoz učenika i vodiča po Grazu. Tijekom putovanja osjećalo se uzbuđenje i veselje, a u Oberwartu su nas dočekali srdačni domaćini. Na početku je održan program domaćina i učenika Tamburaške, Folklorne i Plesne skupine naše škole. Izvedba je bila na hrvatskom i njemačkom jeziku, jer je Zweisprachige BudnesGymnasium dvojezična škola, gdje se osim njemačkog u nastavi koristi hrvatski i mađarski jezik. Prigodni program pripremile su učiteljice Therese Becha i Natalija Maurer, a naše učenike pripremali su učitelji Nikolina Magdić, Mihael Cvitković i Renata Bahorić.

Nakon pozdravnog govora ravnateljice Iris Zsoter uslijedile su pjesme i ples, najprije učenika iz škole domaćina, a zatim i naših učenika. Tijekom priredbe učenik Stefan upoznao nas je s poviješću hrvatskog jezika i gradišćanskih Hrvata. Saznali smo puno i vidjeli veliki trud učitelja i učenika u njegovanju hrvatskog jezika. Uslijedio je ručak i druženje učenika. Učenici škole domaćina pokazali su školu te se trudili i poticali naše učenike na razgovor koristeći oba jezika. Na kraju su u gradskoj sportskoj dvorani održana dva sportska ogleda. Učenici u košarci, a učenice u rukometu. Ekipe su bile podjednake, igra borbena i poštena, a rezultat je ostao tajna učitelja tjelesne kulture Gorana i Marinka. Nakon posjeta školi krenuli smo prema Grazu gdje smo, uz stručno vodstvo, obišli glavne znamenitosti ( dvostruke stepenice, katedralu sv. Gilesa, toranj, umjetni otok na Muri i glavni trg). Nakon šetnje Grazom, učenici su imali slobodno vrijeme za obilazak trgovina i okrjepu. Puni dojmova i pozitivnog umora vratili smo se u Cetingrad u kasnim večernjim satima.

Učenici i djelatnici Zweisprachige BundesGymnasium Oberwart bili su izvrsni domaćini. U svakom trenutku osjećali smo se dobrodošlo i na kraju otišli sa žaljenjem što se zadržavamo tako kratko.

Zahvaljujemo Općini Cetingrad što je omogućila putovanje, a ravnateljici Zweisprachige BundesGymnasium Oberwart, Iris Zsoter, učiteljima Therese Becha, Nataliji Maurer i Goranu Patekaru na dobrodošlici i dosadašnjoj suradnji.

Na poveznici pogledajte kratki video o posjetu školi u Oberwartu.